Rozhoduj o Evropě

Vlajka EU:

„Pane europoslanče, čeká Vás nesnadný úkol. Máte na starosti přijetí směrnice a nařízení. Vaším úkolem je zastávat názor Vašich voličů.“ Těmito slovy nás vítají na recepci brněnského hotelu, kde probíhá již druhé kolo simulovaného jednání Rady EU a Evropského parlamentu, kterého jsem se zúčastnil se svým spolužákem Martinem Vodičkou.

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 nás čeká první čtení směrnice. Každý student dostane přidělenou modelovou roli, zastává určitou frakci v Evropském parlamentu. Jsme součástí EPP, Evropské lidové strany. Je velice důležité, abychom si pročetli jednací řád, návrhy směrnice, návrh nařízení. Po prvním čtení je jasné jen jedno – nebude to jednoduché jednání.

Další den pokračoval dalším čtením. Již zde zaznamenáváme velký úspěch, protože jako členové nejsilnější strany si získáváme podporu i stran ostatních. Probíhají přestřelky mezi krajní pravicí a krajní levicí, nic nejde tak, jak všichni předpokládali. Pouze pro nás je tato situace výhodná. Mezi jednotlivými body jednání probíhají takzvaná kuloární jednání, která jsou nedílnou součástí diskuze řádné. Mnohdy se na těchto jednáních domluví mnohem více než na jednání samotném.

Sobotní ráno již není tak úžasné. Tvrdé debaty znamenají obrovskou únavu jednotlivých poslanců. Ministři v Radě EU jsou taktéž vyčerpaní. Padá zde velice důležitá otázka – povede se nám naši směrnici prosadit?

Neděle rozhodla. Naše směrnice prošla, dokonce v plném rozsahu. Náš úkol je splněn. Vyčerpáni odjíždíme zpátky do Prahy.

Jsme velice rádi, že jsme se mohli takovéhoto modelového zasedání zúčastnit. Byla to pouze simulace, všichni ale za své cíle bojovali do poslední chvíle, včetně nás. A hlavně to byla obrovská zkušenost.

Děkujeme za příležitost.

Miloslav Pospíšil, 3. A