Hodiny občanské nauky jinak

U příležitosti stoletého výročí založení Československé republiky měli někteří žáci 4. D možnost zúčastnit se 13. listopadu 2018 jedinečného semináře na půdě Informačního střediska Poslanecké sněmovny. Tento seminář na téma „Parlament a vznik Československa“ se skládal ze dvou částí.

První část se týkala revolučního Národního shromáždění a převratu, který vyústil ve vznik Československé republiky. Přednášející PhDr. Petr Valenta se v ní věnoval uspořádání Parlamentu před vznikem Československa a jeho počátkům. Mluvil také o Národním výboru a jeho ústředních osobnostech a seznámil nás s problémy „revolučního“ Národního shromáždění.

Druhá část semináře se týkala utváření ústavních dokumentů před a po vzniku Československa. JUDr. PhDr. Petr Kolář se ve svém vystoupení zaměřil na ústavní vývoj v českých zemích od roku 1848, kdy vznikla první ústava na našem území, až do roku 1920. Přiblížil nám vývoj těchto ústav, objasnil nám, kdo je schválil, a čím se od sebe lišily.

Tento seminář nás velmi zaujal a rozšířili jsme si na něm znalosti z vyučovacích hodin.

Dne 23. listopadu 2018 navštívila naše třída (4. D) Poslaneckou sněmovnu, kde právě probíhalo důležité zasedání, na němž poslanci hlasovali o vyslovení nedůvěry vládě.

K vyslovení nedůvěry nakonec nedošlo, jelikož pro ni hlasovalo jen 92 poslanců, zatímco hranicí bylo alespoň 101 hlasů. Pro nedůvěru hlasovalo ODS, TOP09, SPD, Piráti, KDU-ČSL a STAN. Proti bylo hnutí ANO a KSČM. Poslanci za ČSSD před hlasováním odešli ze sálu – odmítli hlasovat.

Pro celou třídu byla tato návštěva velkým zážitkem a shodli jsme se na tom, že vidět schůzi naživo je opravdu něco jiného, než sledovat přenos z domova.

Eliška G., 4. D