Živá knihovna

Ilustrační foto k akci "Živá knihovna"

Ve čtvrtek 10. 12. pro 3. C a v pátek 18. 12. 2020 pro 3. D byl připraven po dobu čtyř vyučovacích hodin workshop Živá knihovna od mezinárodního hnutí Amnesty international, během kterého jsme měli možnost vyslechnout si životní příběhy čtyř velmi zajímavých lidí. Celý program probíhal distančně, což ale prakticky nijak neovlivnilo jeho kvalitu.

Živá knihovna nebyla jako běžná knihovna, ve které si lidé půjčí knihu v papírovém obalu, kterou si přečtou a vrátí ji zpět. Tato knihovna neukázala jen příběh knihy, ale i její původ, obal, to, co je pod obalem a mezi jejími řádky. Svůj příběh nám přišli povědět opravdoví lidé, kteří byli tak moc hodní a svěřili se nám.

Lidé, jejichž příběhy jsme si vyslechli, si prošli například drogovou závislostí, zneužíváním, dětstvím v dětském domově, celým dosavadním životem s Aspergerovým syndromem a dalšími ztíženými podmínkami, o kterých se nikomu z nás v životě snad ani nezdálo.

Osobně si myslím a doufám, že se každému z nás po tomto workshopu alespoň trochu začaly honit hlavou myšlenky o tom, jaké máme vlastně štěstí, že to vždycky můžeme mít horší a podobně. Celá idea tohoto programu se mi určitě líbila, a vím, že nejsem jediný, kdo by byl pro další podobné akce.

Adam, Veronika,  Nikola 3. D – upraveno