Mlhavá objektivita

Stužák logo

Na únorových hodinách společenské kultury byl zrealizován workshop od spolku Stužák s názvem Mlhavá objektivita, který je zaměřen na kritické myšlení. Rozlišování pravdivých a nepravdivých informací je v dnešní době nutností. Žáci měli možnost si hravou formou tyto principy vyzkoušet.

„Workshop byl zaměřen na komunikaci. Byl jsem až překvapen, jakým způsobem probíhal. Pokud to tak můžu říct, měli jsme ho celou dobu ve vlastních rukách.

Klíčovým slovem je určitě komunikace, ale nejen to bylo smyslem celého workshopu. Pokud se na to podíváme z více úhlů pohledu, mohli jsme se naučit mnoha novým principům. Byla to taky zároveň ukázka lidského chování při krizové situaci. Nikdo se nesnažil o pochopení situace ani o její řešení, nýbrž o očistění svého jména. Nejen díky tomu se většina skupinek postavila proti sobě a probíhal třídní boj.

Nakonec se pravda vždy ukáže. Důležitým uvědoměním je také to, že vše, co je napsané (ať už kdekoliv), nemusí být pravdivé. Všechny informace, co přebíráme, bychom si měli zkontrolovat. Nejlépe si potvrdit informaci přes několik webů nebo lidí (obecně zdrojů). Občas ani to nestačí.

Workshop byl naučný. Napodobil reálnou situaci, na které jsme si poukázali chyby, které se dějí často. Vypouštění nepravdivých informací je obzvlášť častou věcí. Děkuji za zpestření hodiny SPK.“

Petr Š., 3. C