Exkurze – Národní divadlo

Na střeše Národního divadla

V dubnu vyrazily třídy 2. ročníku na exkurzi do budovy Národního divadla. Společně s námi, třídou 2. C, se akce zúčastnili také žáci 2. B a doprovázely nás paní profesorky Alena Kocourková, Zdenka Uhlířová a Markéta Hubová.

Postupně jsme si prohlédli skoro všechna podlaží celého divadla. V hledišti jsme vyslechli zajímavou přednášku o složité historii vzniku divadla. Budova má krásnou polohu na břehu řeky Vltavy s vyhlídkou na Petřín i Hradčany, ale kvůli malé rozloze a nepravidelnému tvaru pozemku byla stavba velmi komplikovaná.

Kromě předsálí a hlediště jsme navštívili také několik společenských sálů, salónků a prostory dvou foyer s uměleckými díly známých autorů, jako jsou Mikoláš Aleš, Josef Václav Myslbek nebo Václav Brožík. Naší pozornosti neunikly ani základní kameny v podzemí.

Velmi nás zaujala terasa Národního divadla. Je to nejvyšší místo, kam se návštěvník Národního divadla může podívat, a zdobí ji dvě sochy trojspřeží, tzv. trigy, které řídí okřídlené bohyně Viktorie.

Pan průvodce nám dal také pár tipů a doporučení, na která představení se můžeme přijít do divadla podívat. Můžeme tak spojit příjemné s užitečným a doplnit si tak povinnou četbu. 🙂

Za celou třídu děkujeme za zorganizování akce.

(Marika Márová, Barbora Sláničková, 2. C)