Exkurze na Úřadu práce

Ukázka prezentace na Úřadu práce.

Dne 29. ledna jsme se zúčastnili exkurze na Úřadu práce v ulici Domažlická na Praze 3. Já osobně jsem neměl tušení o existenci tohoto konkrétního úřadu a byl jsem zvědav, co nového se tam dozvím.

Na ÚP jsme se usadili v příjemně vytopené konferenční místnosti na židle do tří řad, a upřeně hleděli na prezentující slečnu z ÚP a televizi, kde běžela powerpointová prezentace, kterou si slečna vypomáhala a sloužila k názorným ukázkám.  Ovšem nebyl to jen suchý výklad obecných informací, zeptala se přímo nás na náš budoucí profesní život, zda plánujeme dále studovat nebo pracovat. Při tom vysvětlila vše potřebné, ať už bychom se rozhodli jakkoliv. Zaměřila se poté spíše na otázku pracovního místa, tedy jak vůbec získat jakékoliv zaměstnání. Ze všeho nejdříve nám vyjmenovala, které doklady je nutné mít u sebe a bez kterých se rozhodně neobejdeme. Posléze nám názorně ukázala na videích, jak bychom se měli prezentovat při pohovoru s personalisty. Videa nám přišla dost vtipná, neboť ukazovala, jak se máme a nemáme chovat. Jenomže v realitě je to spíše smutné. Ovšem někdy je chyba i na straně zaměstnavatele, a proto nám dala ke kontrole pracovní smlouvu, abychom poznali, co v ní chybí nebo je špatného. Asi největší chybou bylo neuvedení místa výkonu práce. Všichni jistě víme, že pracovní smlouva nesmí postrádat datum nastoupení do práce, náplň práce a konečně ono místo výkonu práce.

Na závěr se nás zeptala na všeobecnou situaci ohledně zaměstnání v ČR, zda známe minimální mzdu či jaká je míra nezaměstnanosti. Poté nám poděkovala za pozornost, popřála mnoho úspěchů do našeho studijního i profesního života a dala nám k dispozici letáky zabývající se tématikou naší kariérní budoucnosti.

Odcházeli jsme s plno novými informacemi, velice užitečnými a praktickými pro náš život. Rozhodně to bylo velmi příjemně strávené poledne a každý z nás si na něj jistě vzpomene, až se třeba octne v situaci, kdy pomoc ÚP bude potřebovat.

Filip Mužík, 4. B