Exkurze do Kralup nad Vltavou

Dne 28. listopadu 2018 se vydaly třídy II. C a II. D na exkurzi do rafinérie ropy v Kralupech nad Vltavou. Jako dozor s námi jel pan PhDr. Václav Pumpr a paní Mgr. Lenka Leitnerová. Právě panu doktorovi vděčíme za tento příjemný a přínosný pobyt mimo školu.

Sraz jsme měli v osm hodin a pět minut na konečné stanici metra C – Letňany.  Čekal na nás velice krásný a moderní autobus. Cesta trvala asi půl hodiny – vždyť Kralupy jsou „za humny“.  Za branou areálu byl autobus prohlédnut ostrahou a zvážen – měl i s námi 16 850 kg.

V areálu velice rozsáhlého podniku se nás ujal pan Jiří Šafr – specialista tréninkového centra, který má nemalé rétorické schopnosti. Nemluvil jen o chemických procesech v podniku, o kterých jsme již něco věděli od PhDr. Pumpra, ale hovořil i o ekonomice podniku a právních vztazích mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, a to nejen u nich v Unipetrolu.

Součástí exkurze byly i komentované prohlídky laboratoří a velína. Asi nejzajímavější byla komentovaná prohlídka celého areálu rafinerie z našeho autobusu. Mohli jsme zblízka vidět např. destilační kolony, odsiřovací i odsolovací zařízení, krakovací jednotku, zařízení pro izomerizaci, celý areál úpravny odpadních vod a nejrůznější zásobníky na surovinu (ropu) a produkty (benziny, motorovou naftu, palivo pro letadla apod.).

Jak už jsem uvedl, areál má obrovskou rozlohu. Pomalu ze všech komínů vycházela oblaka vodní páry. Rafinérie mi připomínala prvorepublikovou pětikorunu, jež znázorňovala továrnu s kouřícím komínem.

Za zmínku stojí i to, že těm, kteří odpovídali správně na otázky, dal p. Šafr i pár dárků (propisky, modrý batoh a bonbony). Do Prahy jsme se vrátili před druhou hodinou odpolední.

Exkurzi hodnotím velice kladně. Počasí nám přálo, nepršelo, ale mráz ráno byl. Všichni nám vyšli vstříc, byli ochotní a milí. Když jsme opouštěli v autobusu areál, tak jsme vážili 16 540 kg. Tedy, ač jsme byli všichni, což vlastně váha potvrdila, tak jsme v areálu nechali společně 10 kg. Kde asi nejvíce?

Aleš D.