Neviditelná výstava

Plakát Neviditelné výstavy

Ve čtvrtek 31. 1. 2019 navštívila třída 2. E společně s profesorkou Hrubou a profesorem Hrabákem Neviditelnou výstavu, která umožňuje každému člověku na vlastní kůži okusit, jaký je běžný život nevidomých lidí.

Bez možnosti využívat zrak jsme se v malých skupinkách společně s nevidomými průvodkyněmi pohybovali v různých prostředích zhruba hodinu. Průvodkyně si s námi po celou dobu prohlídky povídaly a odpovídaly na nejrůznější dotazy. Upozorňovaly nás také na zajímavosti a specifika života nevidomých. Byly pro nás největší oporou a jistotou, že se z všudypřítomné temnoty vrátíme nakonec zpátky na světlo. Ostatní smysly se snažily neobratně nahradit chybějící zrak a s každou další minutou nám bylo jasnější, jak obtížný život musí nevidomí vést. Byl to velmi silný zážitek.

Ve viditelné části výstavy si pak každý mohl vyzkoušet nejrůznější deskové hry uzpůsobené pro nevidomé, dále hlavolamy nebo skládačky. Nechyběla ani možnost vyzkoušet si speciální psací stroj pro psaní v Braillově písmu tzv. Pichtův psací stroj.