100 let republiky aneb výstavy na Pražském hradě

Dne 25. září 2018 třetí ročníky naší školy navštívily Pražský hrad.

Sraz jsme měli v 9:30 před jedním ze vstupů do areálu Hradu. Byla docela zima, tak jsme všichni doufali, že už půjdeme dovnitř. Při vcházení na Pražský hrad jsme museli absolvovat prohlídku, při které nám zkontrolovali věci. Všichni jsme prošli bez problémů. Poté nás čekala první výstava.

Byla o hradní stráži. Viděli jsme mnoho fotografií. Některé byly starší, jiné novější. Na nich byla zachycena stráž, ale také i naši prezidenti. Tato výstava byla zajímavá, ale více nás zaujala další.

Ta se nacházela v Císařské konírně a nesla název ,,Tož to kupte!“. Výstava nám představila prezidentskou sbírku výtvarného umění na Pražském hradě. K vidění bylo přes 100 různých obrazů od slavných i méně slavných umělců. Trochu nezvyklé bylo uspořádání této výstavy. Nebyla totiž řazena podle období ani podle uměleckých stylů. Možná proto měla takové kouzlo. Některé obrazy byly opravdu nádherné a zasloužily náš obdiv. U jiných jsme trochu váhali, kdo je vlastně maloval.

Poslední výstava ,,Doteky státnosti“, která byla v Jízdárně Pražského hradu, se nám však líbila nejvíce. Tato výstava nás dokázala pohltit a ukázat nám, jak to dříve bylo. K vidění toho bylo opravdu mnoho. Kolekce dekorací Řádu Bílého lva, sako, které na sobě měl Jan Kubiš v okamžiku atentátu na Reinharda Heydricha, oblečení nové i starší z OH, poštovní schránky a mnoho dalších úchvatných věcí. Tato výstava některé z nás dovedla k diskuzi, jiným dala možnost zavzpomínat na jejich mládí.

Všechny výstavy byly velice naučné a zajímavé. Díky jejich různorodosti si z nich každý něco odnesl, ať už to bylo jasnější vidění historie Českého státu nebo jen dobrý zážitek.

Eliška Stříbrská