Zemřít pro design

Přemýšleli jste někdy o tom, odkud se berou naši každodenní společníci – mobilní telefony? Anebo co se s nimi stane poté, co je vyhodíme? Nejen na tyto otázky nám odpověděla režisérka Sue Williams svým dokumentárním filmem Zemřít pro design v rámci festivalu Jeden svět na školách. Promítání v Městské knihovně se zúčastnily třídy 3. A a 3. C spolu s profesorkami Dvořáčkovou a Špačkovou.

Název tohoto filmu byl velice trefný. Mapoval, jak chemické látky používané při výrobě mobilů znečišťují životní prostředí, a také ukázal podmínky, ve kterých pracují dělníci. V dokumentu byl zachycen celý „životní“ cyklus těchto elektronických zařízení – od hledání továren na jejich výrobu v Číně, přes užívání spotřebiteli, až po následnou likvidaci, která probíhá opět v Číně. Nelidské podmínky, v nichž pracují čínští zaměstnanci Applu, Microsoftu a dalších známých společností, určitě všechny zaskočily, stejně tak i absurdita jejich velkovýroby a marketingu.

Poté následovala diskuse s pracovnicí organizace Člověk v tísni, do které se aktivně zapojili někteří naši žáci. Myslíme, že můžeme prohlásit za všechny ostatní, že nás tento dokument zasáhl. Až budeme uvažovat o koupi nového mobilu, máme o čem přemýšlet.

Žákyně 3. C