Velká výměna

Těmito slovy by bylo možno shrnout společnou akci naší školy a gymnázia v německém Oberviechtachu. Ve dnech 2. – 10. října 2017 se totiž žáci obou škol zúčastnili druhé části tradiční výměnné akce – žáci z Německa zde, v Praze, strávili nádherných 8 dní plných akcí pořádaných jak naší školou, tak samotnými žáky.

Všechno to začalo již v úterý, kdy nás čekalo přivítání a první část společného projektu. Tento rok bylo tématem pražské části výměny 75 let od událostí heydrichiády, která poznamenala obě naše země. Ale i tímto způsobem budujeme nové „mosty“, které spojují naše dvě školy, dvě země. V úterý nás kromě toho čekala také návštěva Pražského hradu a Staroměstského náměstí.

Ve středu jsme navštívili kostel v Resslově ulici, kde jsme uctili památku padlých hrdinů, vlastenců, bojujících za svou vlast. V podobném duchu se nesl i čtvrtek, kdy jsme všichni společně položili květiny na počest všech mužů, žen a dětí, jež zaplatili svými životy při vyhlazení obce Lidice. Poté jsme se vydali objevovat taje Koněpruských jeskyní. V jeskyni se nikdo neztratil, všechny zaujaly ohromné krápníky, které tvoří výzdobu největšího jeskynního komplexu v Čechách. Víkendový program byl pouze na žácích – mohli si tak společně naplánovat například nakupování, prohlídky historických památek, procházky městem, šlapadla na Vltavě a mnoho dalšího. Všichni si užili spoustu legrace, i přestože nám počasí nepřálo a celou výměnu pršelo.

Zlatým hřebem programu však bylo pondělí. Začali jsme návštěvou Zastupitelství Svobodného státu Bavorsko, kde nás přivítal zástupce ředitele. (Děkujeme za poskytnutí úvodní fotografie k tomuto článku). Této akce se zúčastnila i naše paní ředitelka, a dokonce i pan ředitel gymnázia v Oberviechtachu. Koncem společného programu pak byl „Pražský Oktoberfest 2017“. Svůj talent zde předvedly české žákyně, které zpříjemnily atmosféru svým zpěvem a hrou na kytaru. Proběhla zde také prezentace fotografií, které byly tento rok pořízeny.

Letošní program rozhodně pomohl budovat dobré vztahy mezi našimi školami a jsme velice rádi, že v tomto roce proběhne další ročník tradičního výměnného pobytu. Děkuji všem, kteří se této akce zúčastnili a stejně tak všem, kteří umožnili, aby tato akce mohla proběhnout – tzn. především profesorům, ale také žákům.

 

Miloslav P.