Revoluce na střední

Ve dnech 22. až 23. dubna 2018 se zúčastnil žák naší obchodní akademie dokonce již XI. Republikového sněmu České středoškolské unie, tentokrát v Brně.

Že jste o České středoškolské unii nikdy neslyšeli? ČSU je studentskou, neziskovou a nezávislou organizací, jejímž hlavním úkolem je pomáhat při změně českého školství. Sdružuje studenty a zástupce jednotlivých školských samospráv, pomáhá hájit zájmy studentů a řeší jejich problémy. Kdybych chtěl říci, co všechno patří pod správu ČSU, byl bych tady ještě dlouho.

Celorepublikový sněm se tentokrát pořádal, na rozdíl od sněmů předchozích, až v metropoli Jihomoravského kraje, Brně. Místo akce nebylo náhodné, ČSU tady v následujícím roce bude zakládat další administrativní podskupinu, stejně jako se v minulém roce povedlo u nás, v Praze.

První den akce se nesl ve znamení rekapitulace toho, co se za poslední, uplynulý rok stihlo. Vytvoření Středoškolského sněmu hlavního města Prahy, boj za dotace, petice za přerozdělení financí na školství – snaha o zdokonalení studentských praxí, boj za svobodu slova. Dalším bodem programu byla volba nového předsednictva. V tomto roce nikdo z naší školy nekandidoval, avšak jeden z našich žáků se aktivně účastní organizace všech těchto akcí. Tento den uzavřela společná večeře v místní vyhlášené restauraci – pro mnohé byla až večeře prvním jídlem dne, neboť se z organizačních důvodů posunul časový harmonogram.

Druhý den tohoto sněmu se konal v prostorách bývalých sklepů, nyní využívaných jako jeden z nejprestižnějších brněnských klubů. Tématem tohoto dne byla panelová diskuze na téma „praxe vs. teorie“. Těchto jednotlivých panelů se účastnili i odborní hosté, kterým bychom rádi poděkovali za jejich účast. Této debaty se účastnilo přes 140 studentů, což je pro nás neuvěřitelný úspěch.

Do příštího sněmu musíme zlepšit návaznost na časový harmonogram, protože časově jsme to v uvozovkách nezvládli. Myslím ale, že i přes tyto úskalí se nám povedlo zorganizovat celý Sněm na výbornou. Rozhodně se nám povedlo vytvořit akci, z níž si každý něco odnese. Jednou snad nastane i ta revoluce na střední.

Miloslav P.