Preventivní vlak

Venku bylo čtrnáct stupňů, ale ani klesající teplota nám nezabránila v tom, abychom se ve čtvrtek ráno všichni sešli na vlakovém nádraží Praha-Dejvice. Pro nás, žáky 2. ročníků OA Dušní, byl připraven bohatý program od společnosti České dráhy s názvem Preventivní vlak, který byl zaměřený na informování mladých lidí o nebezpečí na železnici.

Během dopoledne jsme vystřídali několik stanovišť. Na prvním nás čekal krátký dokumentární film natočený studenty FAMU. Ten nás měl seznámit se základními pravidly bezpečného chování na železnici a ukázat nám odstrašující příklady toho, co se může stát, když je nebudeme dodržovat. Dokument byl velmi emotivní, protože se jednalo o příběhy skutečných lidí s výpověďmi jejich blízkých a svědků událostí.

Poté nás čekala kratší přednáška spojená s diskuzí, kterou vedl jeden z vyšetřovatelů Správy železniční dopravní cesty. Její součástí byly šokující statistiky.

Na dalších stanovištích jsme měli možnost prohlédnout si zblízka vybavení sanitky nebo si vyzkoušet, jaké to je spouštět se vzduchem na hasičském laně. Také jsme viděli, jak funguje ochranná konstrukce osobního automobilu a jak vypadá zpomaleně havárie vozu.

Myslím si, že každého z nás toto názorné a interaktivní dopoledne zaujalo. Hodiny strávené mimo školu jsme si užili a zároveň jsme se i poučili.

 

Eliška K.