Po stopách Charty 77

Letos uplynulo 40 let od chvíle, kdy skupina občanů podepsala Prohlášení Charty a tím dala hlasitě najevo svůj nesouhlas s nedodržováním lidských a občanských práv v tehdejším totalitním Československu. Právě k této příležitosti uspořádala Národní galerie v Praze, v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, výstavu: Příběh Charty. A na tu jsme se my, žáci 4. C, z iniciativy pana profesora Vašíčka, v pátek 1. prosince 2017 vydali.

V Národní galerii již čekal průvodce, který nás postupně provedl počátky československého undergroundu, z něhož postupně vznikla neformální skupina občanů, jež založila Chartu 77. Prohlídka byla obohacena o dobové fotografie, malby a texty občanů, jimž nebylo komunistické dění v Československu lhostejné. Pokud bych měl vyjmenovat pár osobností spojených s Chartou 77, byla by to jména: Václav Havel a Ivan Martin Jirous.

Celé třídě se prohlídka velice líbila a pokud byste měli zájem, tato výstava v Národní galerii potrvá až do 13. ledna 2019, a tudíž si na ni můžete sami zajít.

Ivan K.