
20. října 2017 si žáci čtvrtých ročníků měli možnost prohlédnout město, které bylo vystavěno za vlády Josefa II. jako obranná pevnost. Pojmenoval ji na počest své matky, císařovny Marie Terezie – Terezín. Nejtragičtější období v dějinách města představují léta 2. světové války.
Od výletu nás neodradilo ani sychravé počasí. Navštívili jsme Malou pevnost, jejíž expozice podává děsivé svědectví o perzekuci českého národa za nacistického režimu během 2. světové války.
Byl zde také vězněn Gavrilo Princip, který spáchal v roce 1914 atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Byl držen v krutých podmínkách v samostatném odděleném vězení, kde zemřel na tuberkulózu.
V Muzeu ghetta jsme zhlédli zajímavý dokumentární film a také jsme si prohlédli expozici o dějinách terezínského ghetta.
Pozoruhodná byla obrana města, složená ze tří systémů. Určitě nejzajímavější pro nás byla prohlídka hlubokých spletitých podzemních chodeb. Součástí prohlídky města byl i Národní hřbitov Terezín a přilehlá márnice s dochovanými pecemi. Terezín je stálou připomínkou někdejšího utrpení a zároveň výstrahou pro budoucí generace. Nikdo z nás si nedovedl představit, v jakých podmínkách přežívali lidé v Terezíně v době 2. světové války.
Děkujeme paním profesorkám českého jazyka za tento neobvyklý zážitek.
Lenka N.