Návštěva Neviditelné výstavy

1. 3. 2017 – třída 3. C a 24. 3. 2017 – třída 3. D

Neviditelná výstava je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven. Snaží se ukázat jednak reálný svět nevidomých lidí, tak i možnosti, jak jim pomoci a porozumět.

Při návštěvě této výstavy jsme si společně s paní profesorkou Sokolovou vyzkoušeli, jaký je život bez zraku. Bez smyslu, skrze nějž získává náš mozek nejvíce informací.

Výstava se dělila na dvě části. V první světlé části jsme si vyzkoušeli chůzi se slepeckou holí, zařízení a předměty, které nevidomí v běžném životě používají.

Ve druhé tmavé části jsme se řídili výhradně hmatem, čichem, sluchem a smyslem pro rovnováhu. Díky dočasné ztrátě zraku a obtížím při orientaci jsme zjistili, že svět může být i bez onoho klíčového smyslu stále krásný. Vyzkoušeli jsme si, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit, poznat peníze bez zraku, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření. Po celou dobu prohlídky se nám věnoval velmi milý nevidomý průvodce, který nám pomáhal všechny překážky a nástrahy bezpečně překonávat.

Pro celou třídu to byl velmi nevšední zážitek. Hodinová prohlídka plná dobrodružství, na kterou zaručeně nezapomeneme.

Lenka N.