Návštěva informačního centra OSN

Je pondělí 24. 10. 2016. Na začátku velké přestávky vyrážíme s paní profesorkou Dvořáčkovou do Železné ulice na přednášku pořádanou pražskou kanceláří OSN ke Dni Spojených národů. Tento den si svět připomíná od roku 1948, kdy vstoupila v platnost Charta OSN. Program pro žáky připravili společně Informační centrum OSN v Praze, Kancelář UNHCR, WHO a Český výbor pro UNICEF.

Během jedné hodiny si předali slovo zástupci všech již zmíněných organizací a stručně nás seznámili s činností těchto institucí. Jako první jsme se dozvěděli o struktuře a fungování OSN a důležitých globálních tématech. Byla nám představena Agenda 2030 udržitelného rozvoje a 17 velkých cílů, které by nás měly motivovat k dosažení lepší budoucnosti na zdravé planetě.   

Po zhlédnutí krátkého tematického videa nás Kristýna Andrlová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v ČR poučila o rozdílech mezi uprchlíky a migranty a ukázala nám statistiky, z nichž vyplývalo, že migrace je největším problémem především pro země mimo Evropu. Její prezentace nabádala k toleranci a poukazovala na to, že i mnoho uznávaných osobností z celého světa bylo v minulosti donuceno k emigraci.

Čas rychle běžel, a tak nás dva zbývající přednášející v rychlosti seznámili například s úspěchy Světové zdravotnické organizace nebo s důležitostí stavění škol v Africe nejen pro vzdělávání, ale také pro psychický rozvoj dětí a získávání hygienických návyků jako prevence proti smrtícím onemocněním.

Po skončení programu jsme si mohli ještě vzít různé brožury a další materiály o OSN. Odcházeli jsme spokojeni, se spoustou nových informací v hlavě i v batohu. A kdo by si myslel, že se zpáteční cesta po Staroměstském náměstí obešla bez malého prověření znalostí o místní architektuře a památkách, ten by se velmi pletl. Celkově akci hodnotíme jako pozitivní zpestření výuky, které je jednou za čas určitě potřeba.

Jana T.