Letošní ročník výměnné akce je úspěšně za námi

Když jsme se v pátek 7. října 2016 ráno loučili před školou se svými německými kamarády, měli mnozí z nás v očích slzy.

Já sama jsem se výměnné akce zúčastnila již podruhé. Pro mou partnerku Anniku byl letošní ročník sice premiérou, přesto jsme si rozuměly velmi dobře a užily si spolu spoustu zábavy. Když jsem v červnu odjížděla z Oberviechtachu domů, těšila jsem se na říjen, až Annika přijede zase k nám. Těšila jsem se samozřejmě i na ostatní ze skupiny.

A myslím, že jsme si druhý společně strávený týden – tentokrát v Praze – všichni opravdu užili. Program byl bohatý a pestrý. Několikrát v něm bylo připomenuto 700. výročí narození Karla IV. – na programu byla výstava o stavitelství jeho doby Civitas Carolina, výlet na hrad Karlštejn i prohlídka Pražského hradu. Především oba hrady se „našim“ Němcům moc líbily. Také již tradiční „Oktoberfest“  se mimořádně povedl. Nejdříve jsme soutěžili ve znalostech doby a osobnosti Karla IV. a potom už přišla na řadu zábava. O dobrou náladu se svým zpěvem postaraly Anastasiya Gracheva a Gabriela Gaislová. Jejich vystoupení se všem moc líbilo. K oficiální části programu patřila i návštěva Bavorského zastoupení v Praze a řada společných hodin ve škole. Neoficiální program potom pokračoval i odpoledne a navečer – společně jsme vyrazili např. do čajovny, pizzerie a na Laser Games. Všude jsme se příjemně pobavili.

Loučení bylo opravdu těžké. S Annikou si chceme psát a dokonce plánujeme soukromé setkání během školního roku. Doufám, že se uvidíme dřív, než při další oficiální výměnné akci v červnu 2017, kterou určitě zase nevynecháme.

Aneta P.