Exkurze do rafinerie ropy v Kralupech nad Vltavou

 Nejprve jsme si dopodrobna rozebrali zpracování ropy ve škole a 8. prosince 2016 jsme se vydali ověřit a rozšířit si své poznatky do jednoho z provozů České rafinérské – do Kralup nad Vltavou. Ráno měly obě třídy sraz ve vestibulu metra Letňany. V plném počtu jsme se za doprovodu paní profesorky Obručníkové a pana profesora Pumpra vydali k připravenému autobusu. V něm nám cesta rychle utekla. Za necelou půl hodinu jsme přijeli na parkoviště k areálu rafinérie.

Nejprve jsme přešli do místnosti, kde jsme vyslechli velice zajímavou přednášku, kde jsme se mimo jiné také dozvěděli, že Česká rafinérská ropu nevlastní pouze ji přepracovává. Samozřejmě jsme se seznámili s tím, co se z ropy vyrábí a k čemu se dále používá. Vysvětlili nám také klady a zápory přimíchávání MEŘA do motorové nafty a lihu do benzínu. Dozvěděli jsme se i celou historii obou rafinerií, jak té Kralupské, tak té Litvínovské.

V další fázi exkurze jsme nasedli všichni společně do autobusu a projeli celý areál. Je totiž velice nebezpečné se v něm pohybovat pěšky. Viděli jsme například krakovací jednotku, obrovské plynojemy a spoustu dalších objektů. Poté jsme vešli do jedné z budov, kde jsme se rozdělili na 3 skupiny. Každá se postupně vydala do laboratoří a do velína. V laboratořích nás oblékli do speciálních plášťů a ochranných brýlí. Museli jsme se pohybovat velice opatrně, abychom nerozbili některý z velmi drahých přístrojů, nebo se dokonce nezranili. V těchto laboratořích každý den kontrolují mnoho vzorků produktů i poloproduktů. Tato kontrola se provádí proto, aby všechny produkty splňovaly přísná pravidla daná zákonem.

Nečekali jsme, že velín je postavený jako bunkr, který by měl odolat i výbuchu či požáru. Zde jsme vyslechli poslední část přednášky. A prohlédli si manuály všech varování, které musí zaměstnanci velína umět nazpaměť. Nakonec jsme se přemístili do autobusu, rozloučili se a odjeli zpět do Prahy.

Jsme všichni velice rádi, že se nám naskytla příležitost se na takovouto exkurzi podívat, a strávit tak velmi poučné i příjemné prodloužené dopoledne.

Markéta J.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *